Trans femininní tipy a triky

Obsah

Hlas

Trans mužům hlas zmutuje díky testosteronu a nemusejí nic řešit. Bohužel pro trans ženy je ta situace opačná - k té nevratné změně již došlo.

Existuje nevratná operace, která vám může uměle zvýšit tón hlasu - má to však zásadní nevýhodu. Zní to neskutečně uměle, každý pozná, že jste trans, a taky díky mechanickým změnám vám to nejspíš znemožní zpívat.

Proto doporučujeme složitější, avšak mnohem lepší alternativu - trénink. Zde najdete sérii návodů, jak postupně trénovat svůj hlas (bohužel v angličtině). Dá to opravdu zabrat, a první výsledky se nejspíš projeví až za měsíc a víc. Jestli však vytrváte, váš hlas bude znít velmi přirozeně a neznemožní vám to zpívat do budoucna.

Laser

Trans mužům, opět, vousy a ochlupení narostou a zhoustnou díky testosteronu a nemusejí nic řešit. Bohužel pro trans ženy je situace opačná, k nevratným změnám již došlo. Proto je potřeba podstoupit velmi bolestivé ošetření laserem. Musíme zdůraznit, že to opravdu bolí, zvlášť oblast nad horním rtem. Bolest lidé srovnávají např. s ránou gumičkou o kůži, v horších případech s poprskáním olejem.

Cenově se jedná o drahé až velmi drahé zákroky, které nehradí pojišťovna, a celková cena za vousy se může lišit od 10 až do 50 tisíc korun za řadu zákroků, v závislosti na volbě kliniky, hustotě vousů, jejich barvě a odstínu vaší pleti.

Osobní zkušenosti máme se dvěma místy. Laser-Centrum-Brno je cenově přístupnější, s trans lidmi už tam počítají. Laser Esthetic je dražší pražská alternativa, a pokud cena hraje roli, je lepší sednou na vlak do Brna. Na druhou stranu je to zase v centru Prahy a přístup je o něco profesionálnější.

Elektrolýza

Laser nemusí být vhodnou variantou pro každého a jeho použití není tolik důkladné jako elektrolýza. Laser pracuje s kontrastem kůže a vousů, tzn. osoby se světlou kůží a světlými vousy či osoby s tmavou kůží a tmavými vousy, často narazí na problém, kdy je vousů odstraněno málo nebo nejsou odstraněny vůbec.

Laser probíhá vcelku rychle, většinou se platí za oblast těla, kterou si vyberete, ale zákrok je za vámi relativně rychle. U elektrolýzy se většinou neplatí za oblast, ale za strávený čas. Zákroků je potřeba mnoho a sezení mohou mít např. 30 nebo 60 minut, ale můžete zde strávit i půl dne, většinou jde o domluvu, pochopitelně, elektrolýza je dražší.

Elektrolýza probíhá tak, že je do folikulu zavedena tenká jehla, do které se pustí elektrický proud, působením tepla se folikul oslabí a vous se poté vytáhne pinzetou. Jedná se o náročnější a preciznější práci, než u laseru, jelikož se vousy odstraňují po jednom. Bohužel, vousy rostou v různých fázích a není možné je odstranit na jednom sezení, proto je celý proces zdlouhavý a výsledků si budete všímat velmi postupně. Bolestivost zde záleží na použitém přístroji a na zkušenostech pracovníka. Frekvence lze nastavit tak, aby samotný elektrický signál nebolel, nicméně samotný vpich ucítíte.

Osobní zkušenost máme s Apilacare (Ostrava, Brno), přístup k trans lidem je zde kladný a snaží se vždy vymyslet postup, který pro vás bude nejvhodnější (např. kombinace s IPL apod.)

V klinice effectclinic (Brno) sice elektrolýzu provádí, ale světlé chloupky nedokážou odstranit. Více zkušeností zatím nemáme.

Péče o vlasy

Častý problém trans žen bohužel je i vypadávání vlasů před tranzicí. Zjednodušeně řečeno: testosteron se v těle přeměňuje na dihydrotestosteron (DHT), který kromě jiného způsobuje nejprve oslabení vlasových folikul a poté jejich kompletní zánik. To pak vede ke klasickému vzoru řídnutí vlasů: na temeni a v koutcích u čela.

Po začátku HRT a tedy nasazení blokátorů testosteronu se úroveň testosteronu v těle snižuje až na úroveň srovnatelnou s cis ženami. To samotné proces řídnutí vlasů ve většině případů zastaví. V některých případech může dojít i k obrácení tohoto procesu a vlasy mohou opět nabýt na síle, ale to především v případě, že ještě folikuly nezanikly úplně.

Pro podporu růstu vlasů lze využít volně dostupné přípravky obsahující látku Minoxidil, v ČR např. pod značkou Belohair. Pro trans ženy se obecně doporučuje zvolit silnější variantu 5% normálně cílenou na muže. Minoxidil působí na cévky na pokožce hlavy, které roztahuje, čímž dochází k podpoře růstu vlasů. Bohužel tento přípravek funguje pouze tak dlouho, jak dlouho je užíván.

Další alternativou je lék Finasterid, který blokuje proces konverze testosteronu na DHT. Tento přípravek je však na předpis. Stejně jako Minoxidil působí pouze po dobu užívání.

Jako doplněk stravy se často doporučuje Biotin, jeden z vitaminů B, i když spojitost s větším růstem vlasů není tak silně podložena. Dalším doplňkem stravy mohou být různé multivitaminy cílené na podporu zdraví vlasů, nehtů a pokožky, které jsou v lékárnách běžně dostupné.

U jakýchkoliv přípravků, které podporují růst vlasů, je třeba myslet na to, že není zcela možné zaměřit pouze jednu oblast těla. Cévy vyživují folikuly po celém těle, tzn. existuje vždy riziko, že se zvýší růst ostatního ochlupení a vousů. Tyto přípravky by mohly případně zpomalovat zákroky jako je laser či elektrolýza.

Tucking

Skoro každá trans femininní osoba praktikuje nějakou formu tuckingu - umisťování penisu ve spodním prádle tak, aby byl co nejméně vidět. Také je dobré zmínit, že varlata jdou schovat do těla. Pokud by Vás zajímalo jak, hledejte pod pojmem "inguinal canals". Kromě manuální strategie, která je zdarma a je k tomu potřeba jen dobře sedící spodní prádlo, jsou k dispozici i různé produkty, které mají tento proces usnadnit a pomoct s lepšími výsledky. Z našich osobních zkušeností, pokud není člověk zrovna velmi nadměrně obdařen, stačí na většinu situací dobře sedící kalhotky. Jsou ale trans femininní osoby a jisté situace, které mohou vyžadovat větší skrytí a jistotu - například balet nebo plavání. Na českém internetu je o tomto minimum informací a ještě méně dostupných produktů.

S žádným konkrétním produktem nemáme zkušenosti a nemůžeme tedy doporučit, je však na místě aspoň zmínit jejich existenci. Jeden z konkrétních už hotových produktů je Unclockable Tuck Kit, jehož cena a doprava sem z toho dělá opravdu drahou záležitost - 3500 Kč za 30 kusů. Další je Tuck Yourself Tucking Kit s celkovou cenou 2000 Kč včetně dopravy. Na českém internetu se nachází i Tuck páska / Trans tape za 500 Kč, který byl v době psaní článku vyprodaný a moc informací k tomu není dostupných. Kromě už hotových produktů by šla použít i obyčejnější tejpovací páska, musí být však vhodná k použití na kůži. Zde zdůrazňujeme, že zapotřebí dbát všech bezpečnostních zásad, nebo může dojít k trvalému poškození vašeho těla.

Dekorativní kosmetika

Dekorativní kosmetika bývá pro trans femininní osoby velmi silná pomůcka. Pro každého je toto téma trochu jiné, někdo ji chce používat pouze pro feminizaci obličeje, někdo pro dekoraci a někdo, samozřejmě, ji nechce používat vůbec. Jedná se o velmi subjektivní záležitost a neexistuje správný způsob. V této sekci se budeme věnovat stylu, který je spíše přirozený a dává důraz hlavně na feminizaci obličeje.

Pokud máte někoho, kdo vám může pomoct, určitě můžete jejich pomoci využít, nicméně, očekávejte, že nejspíše nebudou mít dostatek zkušenosti, přestože dekorativní kosmetiku používají. Je dobré zmínit, že existují techniky, kterými lze vyhladit ostré prvky obličeje, které můžete mít. Pokud vám někdo pomáhá, nepoužívejte jejich přípravky na oči, jedná se o velmi častý způsob přenosu očních infekcí. Inspiraci můžete získat jak v trans komunitě, tak v drag queen komunitě, nicméně, v rámci přirozenosti, je lepší nezacházet do extrémů, můžete se setkat s větší pozorností, což nemusí být váš účel.

Dekorativní kosmetiku lze rozdělit na dvě kategorie, první jsou neutralizační prvky, které obličej vyhladí, zakryje nedokonalosti, sjednotí barvu pleti. Druhou kategorií jsou pak dekorativní prvky, které pouze dodávají detaily. V následujících sekcích si popíšeme jednotlivé přípravky, které můžete použít, přibližně v pořadí, ve kterém byste je měli aplikovat.

Neutralizační
Dekorativní

Jedná se pouze o zjednodušený souhrn, nejdůležitější pro vás bude část neutralizační. Doporučujeme vyhledávat návody hlavně od trans osob, jelikož budou mít větší přehled o tom, jak funguje více maskulinní obličej. Pokud vám jde hlavně o feminizaci, „contouring“ návody pro vás budou velmi důležité.

Ostatní problémy a léčba

Kromě estradiolu a blokace testosteronu se můžete setkat i s jinými přípravky, které vám na sexuologii mohou předepsat. Zde opravdu záleží, jak se cítíte a jaké máte problémy. Nedoporučujeme limitovat sexuologii pouze na vaši tranzici, pokud vidíte, že vašemu sexuologovi záleží na tom, jak se cítíte, určitě vám rád pomůže s dalšími obtížemi, které mohou souviset s HRT, ale i s obtížemi, které jste měli již dříve.

Monoterapie

Může se stát, že budete mít velmi nízkou nízkou hladinu testosteronu a dostatečně vysokou hladinu estradiolu (většinou u injekcí), pokud užíváte nízkou dávku blokátoru testosteronu, je možné, že jej můžete úplně vysadit. Nejedná se o příliš častou praktiku (u většiny lidí nefunguje), ale bývá možné ji alespoň vyzkoušet. Pokud budou hladiny testosteronu stále v normě, není potřeba užívat žádný blokátor.

Atrofie genitálií

Nízké hladiny testosteronu omezují počet erekcí, které máte samovolně (např. během spánku), resp. v podstatě se omezí jen na sexuální činnosti. V kombinaci s nízkým libidem se tedy může stát, že erekce nemíváte téměř vůbec. Pokud vaše genitálie nemáte v úmyslu používat, možná to vnímáte jako pozitivní věc, pokud je to opačně (ať už chcete podstoupit vaginoplastiku nebo ne), můžou se dostavit jisté problémy, které vás značně ovlivní.

Příznaky mohou být velmi nízká citlivost, anorgasmie či velmi bolestivá erekce, tyto bolesti by nepřestaly ani po případné vaginoplastice.

Pokud již tento problém máte, můžete jej zmínit svému sexuologovi, nicméně, efektivní prevencí jsou aktivity, které erekci vyvolávají. Samozřejmě, chápeme, že toto může být velmi dysforické, proto někteří volí aplikaci malého množství gelu s testosteronem, toto je ale spíše řešení v DIY komunitě a nejsme si jisti, jak by postupoval sexuolog.

Vysoký prolaktin

Vysoká hladina prolaktinu se pojí s mnoha problémy, těmi jsou např. nízké libido, neplodnost, řídnutí kostí, laktace a erektilní dysfunkce. Důvod vysokého prolaktinu bývá stres, některé léky a nezhoubný nádor na mozku, při zjištění této skutečnosti vám pravděpodobně lékař doporučí vyšetření magnetickou rezonancí, aby byl nádor vyloučen.

Většina trans femininních osob se setká s poklesem libida, což je při blokaci testosteronu očekávané, nicméně, může se jednat i o tíživou zkušenost, kterou může doprovázet i anorgasmie a nízká citlivost na genitáliích. Pokud se necítíte příliš spokojeně, nespojujte si tyto zkušenosti s osobami, které mají vagínu/klitoris, ačkoliv je pravda, že dosažení orgasmu u nich bývá obtížnější, to se pojí s hladinou testosteronu, která citlivost ovlivňuje, nicméně je to kompenzováno vyšším počtem nervových zakončení v klitorisu. Pokud tedy budete např. mít 0.5 nmol/l testosteronu, stejnou hodnotu, jako by měla cis žena, pravděpodobně budete méně citlivější, než tato žena.

V DIY komunitách je nejčastější řešení tohoto problému zvýšení testosteronu (většinou gelem či náplastí), nicméně, problém bude často souviset právě s prolaktinem (příznaky bývají podobné) a jeho snížení je celkem jednoduchou záležitostí, navyšovat testosteron tedy většinou není nutné. Jednou z možností je užívání bromokriptinu (v ČR prodáván jako Medocriptine), dávka se odvíjí od hladiny prolaktinu, většinou 0.5–1 tableta 2x denně. Výhodou je, že pokud vaše hladina klesne pod normu, nejedná se o závažný problém a často není potřeba žádné další řešení, nevýhodou je, že po vysazení můžete mít abstinenční příznaky.

Erektilní dysfunkce

Pokud vás trápí nedostatečná nebo obtížná erekce, existuje několik řešení. Úprava hladin hormonů (prolaktin, testosteron) může být pro řešení tohoto problému dostatečná, nicméně složitější. V ČR se většinou setkáváme s přípravky sildenafil (Viagra) a tadalafil (Cialis). Sildenafil většinou působí po dobu jednoho dne, tadalafil až 3 dny, pochopitelně, i přes používání těchto léků je potřeba stimulace, jedná se o podpůrné léky. Cenově se tyto léky pohybují mezi 300–2000 Kč, záleží na velikosti balení, účinné látce (tadalafil je dražší) a na výrobci, vždy se zeptejte v lékárně na alternativy se stejným složením, cena se může lišit dle lékárny, ale je možné ušetřit i přes 1000 Kč za jednu krabičku.

Je pochopitelné, že můžete mít z vašeho sexuologa strach ohledně těchto otázek, mnoho sexuologů k tomu nemusí přistupovat pozitivně, nicméně, tyto přípravky nemají specializaci a může je předepsat kterýkoliv lékař. Nebojte se zeptat vašeho praktického lékaře, popř. jiného lékaře, kterému věříte.

Doporučené hladiny hormonů

Upozorňujeme, že referenční intervaly hormonů nejsou ty jediné, které je potřeba hlídat. Pravděpodobně se vám stane, že u jiných testů krve budete mít hodnoty, které nesedí do referenčních intervalů, upozorněte tyto lékaře na skutečnost, že používáte hormonální léčbu, správný postup je používat referenční intervaly pro ženy.

Hormon Referenční hladina (ženy) Referenční hladina (muži)
FSH 1,40–21,50 U/l 1,30–12,40 U/l
LH 1,00–95,60 U/l 1,70–8,60 U/l
Progesteron 0,18–86,90 nmol/l 0,10–0,47 nmol/l
Estradiol 45,4–1828,0 pmol/l 41,4–159,0 pmol/l
Prolaktin 108,8–557,0 mIU/l 72,7–407,4 mIU/l
SHBG 19,00–137,20 nmol/l 14,50–63,80 nmol/l
DHEA-S 1,65–11,0 µmol/l 1,91–13,4 µmol/l
Kortizol 133–537 nmol/l (68–327 nmol/l odpoledne) 133–537 nmol/l (68–327 nmol/l odpoledne)
Testosteron 0,30–1,80 nmol/l 8,60–29,00 nmol/l
FAI výpočet 0,33–4,37 % 26,18–107,07 %

Tyto hodnoty vycházejí z referenčních hladin několika laboratoří (Fakultní Thomayerova nemocnice, Vaše laboratoře s. r. o., SPADIA LAB a. s.). Hladiny se mezi laboratořemi příliš neliší a bylo nutné vybrat ty, které lékař opravdu bude řešit, např. u trans femininních osob je normální mít hladiny, které odpovídají kterékoliv fázi menstruačního cyklu (pokud se cítí dobře), naopak hladiny, které odpovídají těhotenství, mohou být alarmující. Bereme také ohled na to, že příliš vysoká hladina testosteronu může způsobit tvorbu maskulinních rysů, vousů apod. i v rámci některých referenčních hodnot (některé laboratoře udávají až 5 nmol/l), což by mohlo mít zbytečně negativní vliv, pokud daná osoba neprošla pubertou díky blokátorům.

Jedná se pouze o referenční hladiny (některé hodnoty jsou do 50 let věku, aby více odpovídaly hodnotám, které byste měli mít). Nelze říct, že se všemi hormony musíte vejít do těchto intervalů (můžou být bezpečné a nemusí se řešit, pouze nejsou běžné) a v některých případech to vašemu tělu nemusí vyhovovat, jakékoliv nejasnosti a problémy projednávejte s vaším sexuologem.

Lékaři by měli vždy zvážit, že užíváte HRT. Ve většině případů je ovlivněn celý krevní obraz a často může být nutné veškerou léčbu a opatření přizpůsobovat tak, aby odpovídaly pohlaví, kterým se daná osoba identifikuje a užívá pro to HRT (např. trans femininním osobám se vlivem HRT srážlivost krve dostane na úroveň cis žen a u operací je potřeba to neignorovat).

Upozornění: Testosteron je důležitý hormon pro cis ženy i trans femininní osoby. Jeho nedostatek může mít značné zdravotní komplikace, není tedy zdravé jej mít na hodnotách nižších, než referenční. Obecně platí, že je potřeba mít vysokou hladinu estradiolu a nízkou hladinu testosteronu nebo naopak. Nepřítomnost jednoho z hormonů již začne způsobovat problémy jako jsou srdeční problémy a osteoporóza, nepřítomnost obou hormonů (např. po orchiektomii při současném výpadku nebo nedostupnosti hormonálních léčiv) nebo jejich minimální hodnota může postupně vést až k úmrtí.

Menstruace

Mnoho trans femininních osob tvrdí, že prožívají menstruaci, popř. že mají menstruační cyklus. Toto označení většinou pochází z nevědomosti. Ve skutečnosti k těmto situacím nemá docházet. Opravdový cyklus nelze standardní léčbou příliš simulovat, museli byste se snažit manipulovat s dávkami hormonů, které užíváte, toho jsou v současnosti schopny pouze podkožní peletky, které v tomto stále nejsou dokonalé.

Pokud se u vás objeví menstruační symptomy, kontaktujte svého lékaře. Jedná se o výkyvy hormonů, které by se neměly stávat, lékař vám může upravit dávky tak, aby vaše tělo mělo opravdu příjemné hodnoty. Můžete prožívat symptomy PMS či PMDD, které mohou být i nebezpečné, nepovažujte to za přirozenou součást tranzice.