Trans Survival Guide

aneb jak přežít jako trans osoba v Česku


Pokud jste si už jisti tím, že jste trans, tato stránka je pro vás. Povede k nevratným změnám, které byste si už neměli rozmyslet. Český systém s nerozhodností nepočítá a pokud byste si to během tranzice rozmysleli, ale potom nakonec zjistili, že opravdu jste trans a tyto změny chcete, mohlo by být pozdě a péče by vám mohla být odmítnuta.

Obsah

Nebinární osoby

Vše na této stránce se vztahuje převážně na binárně trans osoby. Pokud se cítíte, že jakkoliv nezapadáte do jedné z těchto dvou rolí, vše se pro vás komplikuje. Česká republika v současné době neuznává jakoukoliv jinou identitu než čistě mužskou a čistě ženskou. Pokud byste se rozhodli, že chcete nějaké kroky v rámci tranzice (HRT, mastektomie) potom bude potřeba, abyste předstírali, že jste buď muž anebo žena.

V rámci následujících pár let se toto ale ovšem může změnit, až bude náš stát nucen přijmout novou verzi diagnostického manuálu ICD-11.

Sexuologie

Nejprve je potřeba vybrat si sexuologa, ke kterému chcete chodit. Není to ani trochu jednoduchá volba, protože nikde to není ideální. Vzdálenost a doplatky pro vás také mohou hrát roli. Někde jsou doplatky jen z lékárny, zatímco někde jsou doplatky, i pokud si berete hormony přímo od sexuologa. Stejně tak se může stát, že sexuolog, kterého si vyberete, nebude přijímat nové pacienty. Důležité je myslet na to, že každý může mít jinou zkušenost a to, co je zde napsané, nemusí nutně odpovídat tomu, co zažijete. Pořád je to ale dobrý a převážně aplikovatelný seznam, který odpovídá zážitkům spousty trans lidí. Popisujeme zde opravdu vše, co vás může potkat, řídíme se naším motem o svobodném přístup k informacím.

Tady je víc prostoru pro individuální přístup sexuologů, některé věci jsou ale přesto stejné. Trans ženy zde bohužel čeká nepříjemná zkušenost - zcela zbytečné hmatové vyšetření pohlavního orgánu. Tato praktika může být traumatizující a nelze ji odmítnout, pokud chcete hormony je to bohužel jediná cesta. Trans muže naopak čeká gynekologické vyšetření. Jediné co lze zkusit je říct, že už vám to udělali na jiné sexuologii, a s trochou štěstí se tomu možná vyhnete.

Dalším problémem může být i takzvaný "real life test". Praktika tak barbarská, že by měla být zakázána. Jde o např. roční sociální tranzici "na zkoušku", kdy se máte prezentovat jako váš gender bez jakékoliv fyzické tranzice a až tímto "dokážete", že jste skutečně trans a můžou vám být předepsány hormony. Taková praktika může lidi reálně dovést až k sebevraždě. Kvůli společenským nárokům na vzhled a biologii se to týká především trans žen, ale ani trans muži to nemají snadné. Pokud na toto narazíte a nepodaří se vám to odmítnout, doporučujeme změnit sexuologii.

Ještě horší ovšem je test vzrušení. U trans žen pomocí penilní pletysmografie, u trans mužů pomocí vulvopletysmografie. Princip je ale stejný - na váš pohlavní orgán dostanete zařízení, budou vám ukazovat erotické obrázky a měřit vaše vzrušení. To že sexualita s genderem nesouvisí je zde jedno, dle této neskutečně subjektivní a ponižující metody vám může být odmítnuta další péče. Doporučujeme opět změnit sexuologii pokud se s tímto setkáte bez možnosti odmítnutí.

Zbytek už není tak zlý. Musíte si být jisti svým genderem. Váš vzhled a chování musí být co nejvíce stereotypicky mužské či ženské. Pokud jste nebinární a chcete hormony, budete muset předstírat, že jste buď trans muž a nebo trans žena.

Dobří sexuologové:

Nemáme dostatek zkušeností:

Nedoporučujeme:

Psychologické vyšetření

Ta nejvíc potupná, zbytečná a diskriminující část. V ideálním světě by tu byla jen jedna věta - "Buďte upřímní." - v takovém světě však nežijeme, a upřímnost vám může zásadně ublížit. Co nakonec řeknete je na vás, tady pouze popíšeme, co váš čeká a co chtějí psychologové slyšet. Pokud chcete procházet tranzicí oficiálně, bohužel je tato část potřeba. Nenechte se každopádně zcela odradit, lepší je mít jeden špatný den než zbytek života.

Výsledkem tohoto vyšetření by měla být zpráva s finální diagnostikou F64.0 podle ICD-10. V nové verzi ICD-11 by měla obdobná diagnóza být pod kódem HA60. Pokud na své zprávě uvidíte jiný kód než F64.0, pak se zeptejte svého psychologa, proč tomu tak není, jelikož by to mohlo činit problémy v budoucnu. Tato diagnóza je samozřejmě obecně velmi problematická, neboť jde proti konceptu sebe určení své vlastní identity. Tento nevhodný přístup tak dává moc rozhodovat o vaší identitě do rukou psychologa, který nemůže v žádném případě vědět, jak se uvnitř cítíte, natož pak rozhodovat o tom, zda-li jste a nebo nejste trans.

Dobří psychologové:

Ostatní:

Hormony

Pro trans ženy je více možností. Ze začátku se buď bere 2x1mg Estrofemu, což se po měsíci zvýší na 2x2mg Estrofemu (doplatek kolem 0–100 Kč), případně se estrogen podává injekcí, konkrétně přípravkem Neofollin (doplatek kolem 60 Kč za 5 ampulek), většinou jednou týdně. Další variantou je kožní aplikace, nejpravděpodobněji náplasti Estrahexal (doplatek kolem 200 Kč), s účinností kožní aplikace nemáme zkušenosti. K tomu se bere Androcur (většinou bez doplatku, ale můžete se setkat i s plnou cenou 650 Kč), kde se dávka může lišit v závislosti na vaší přirozené hodnotě testosteronu, časté jsou dávky 12,5mg až 100mg. K Androcuru existují alternativy na bázi spironolaktonu (diuretikum, vyvolává časté močení) a bikalutamidu (drahý), běžně se s nimi nesetkáte, ale pokud máte špatnou reakci na Androcur, můžete se zeptat na tyto možnosti. Lepší sexuologové ještě k tomu nabízejí určitou (ať už přírodní nebo umělou) formu progesteronu. Přírodní forma je Gynprodyl (většinou bez doplatku), umělá je Provera (doplatek okolo 50 Kč). Osobní zkušenosti máme lepší s přirozenou formou.

Trans muži do nedávna začínali brát testosteron formou pilulek – Undestor, ten je ovšem od 31. 12. 2020 nedostupný. Alternativou jsou gely, konkrétně Testavan (doplatek kolem 800 Kč) nebo Androgel (doplatek kolem 1100 Kč). Dávkování se postupně zvyšuje, než se přejde na injekční formu. Většinou se zde používá Sustanon, který má doplatek kolem 250 Kč za ampulku. Ta se používá jednou za dva až tři týdny. V případě nepřiměřených vedlejších účinků se přechází na Nebido, které se podává také injekčně a dávkuje se jednou za tři měsíce, doplatek zde je 2000–3000 Kč.

Injekční forma má oproti orální výhodu v její biodostupnosti (kolik léku se dostane do systémového oběhu). Orální léky jsou oslabeny metabolismem prvního průchodu – prochází vaším trávicím traktem a játry, až poté začne ve vašem těle účinkovat, jejich biodostupnost může být i v jednotkách procent. Injekční formy dosahují až 100%. To nese několik výhod: látky vstřebáte více, vytváříte menší zátěž na játra a můžete si dovolit větší dávku. Pokud používáte Androcur (náročný na játra), máte problémy s játry nebo nedosahujete vaši ideální hladiny hormonů, injekce mohou být lepší volba. Pro více informací doporučujeme přečíst Injekční hormony a jejich aplikace.

Dalšími formami aplikací, které v ČR nemají oficiální varianty, jsou sublinguální, rektální a podkožní peletky. Sublinguální léky se aplikují pod jazyk, kde se již dostávají částečně do krve před kontaktem se zbytkem trávícího systému. Teoreticky tak lze užívat jakoukoliv tabletku, např. Estrofem, nicméně, k tomu není určena, proto bude chuťově nepříjemná, je to ale možnost, jak množství látky, které tělo přijme, zvýšit. Rektální aplikace existuje např. u progesteronu, samotné čípky existují sice vaginální, nicméně je takto lze použít, pokud vaše hodnoty nejsou uspokojivé, tuto variantu budete muset konzultovat s lékařem. Poslední variantou jsou podkožní peletky, ty se zavádějí pod kůži a hormony uvolňují samy po dobu několika měsíců, jedná se o bezstarostnou a vcelku efektivní variantu, nicméně o ni v ČR je pouze málo informací, zároveň např. u estradiolu umí uvolňovat hodnoty tak, aby simulovaly menstruační cyklus.

Během tranzice je potřeba pravidelně chodit na odběry krve nejen kvůli tomu, jak se mění hladina hormonů v těle, ale také kvůli možným nežádoucím účinkům. Ze začátku se odběry dělají zhruba jednou za 3 měsíce, v pozdějších fázích pak stačí zhruba jednou ročně. Je to něco, co by mohl dělat praktický lékař, aby nebylo potřeba docházet k už tak přetíženým sexuologům. Pouze v případě problémů by pak sexuolog hrál důležitou roli.

Existuje ještě možnost začít tranzici po svém, jak ukazuje Reddit komunita TransDIY. Takové řešení s sebou však nese znatelná rizika: vysoká cena za nejrůznější přípravky u kterých není záruka kvality ani bezpečnosti, nemáte zázemí zkušených odborníků - správné krevní testy, vhodně zvolené medikace, jejich množství a frekvence. Dále to může zkomplikovat budoucí SRS/úřední změnu pohlaví, či oficiální cestu skrze současný systém. Rozhodně se nedoporučuje být sám sobě doktorem, ale přijde nám fér alespoň zmínit tuto variantu, ke které se bohužel někteří trans lidé musí obracet.

Výpadky dodávek hormonů

Může nastat situace, že některé léky budou dočasně nedostupné. I když je tato možnost relativně nepravděpodobná, je dobré vědět, jak v takových případech postupovat. Pro zjištění stavu dostupnosti léků lze využít oficiální databázi SÚKL. Pokud je lék nedostupný, SÚKL by měl zveřejnit náhradu. Např. při nedostupnosti léku Androcur v tabletách se můžete takto dozvědět, že existuje jako náhrada injekční forma.

Změnu léčiv však musíte konzultovat primárně se svým lékařem. Pokud zjistíte, že lékárny mají výpadek určitého léku, zkuste ještě kontaktovat nemocniční lékárny, které často udržují léky na skladě ve větších zásobách než běžné lékárny. Pokud ani tam lék nemají a podle SÚKL bude dostupnost obnovena až za delší dobu, než vám vaše zásoby vydrží, pak neprodleně kontaktuje svého lékaře ohledně alternativy. Je důležité s dávkováním neexperimentovat bez konzultace s lékařem. V každém případě ale přerušit HRT znamená hazard se zdravím a proto kontakt svého lékaře neodkládejte.

Změna jména

Trans lidé před úřední změnou pohlaví mohou mít pouze genderově neutrální jména. Matriky se obvykle drží diskriminační příručky od Knappové, kde lze najít seznam křestních jmen přímo určených pro trans lidi. Některé z nich mohou být dobré, nicméně fakt, že lze vybírat jen z předem určeného seznamu, je až neetický. Zároveň je obvyklé trans lidem doporučovat si své příjmení změnit na formu končící na -ů, která je pak ještě více usnadní ostatním poznat, že jste trans.

Alternativa k tomuto postupu je zažádat si o jazykový posudek. Až do roku 2023 tyto posudky sestavovala Mgr. Jana Valdrová, PhD, bohužel nyní to již není možné. Její rozhodnutí musely matriky respektovat, je totiž jednou ze tří lidí, kteří na to mají právo.

Co se poplatků týče, ze sexuologie máte nárok na jednu změnu jména a příjmení zdarma před úřední změnou pohlaví, a jednu po. Jinak to bohužel stojí 1000 Kč za jméno a 1000 Kč za příjmení. Posudek paní Valdrové se pohyboval okolo 1200 Kč, v závislosti na zvoleném jménu a příjmení.

Po schválení změny jména je v první řadě potřeba vyřídit vystavení nového občanského průkazu. K tomu je potřeba nový rodný list a původní občanský průkaz. Ke změně dalších dokladů je totiž pak potřeba již nový občanský průkaz, stejně tak pro změnu údajů v bance a na dalších místech. Některé služby pak vyžadují dodatečně i rozhodnutí o změně jména z matriky (např. PayPal).

Trochu složitější situace je v případě vystavení nového maturitního vysvědčení, kterou upravuje Vyhláška č. 3/2015 Sb., konkrétně §4, článek 6. Zde musíte kromě rozhodnutí z matriky a občanského průkazu přiložit i původní maturitní vysvědčení a žádost o vystavení nového vysvědčení. Tato žádost však nemá danou formu. Připravili jsme pro vás vzor, jak taková žádost může vypadat: stáhnout. Jelikož jde o relativně novější zákon a některé školy s ním nemusí být dobře seznámeny, očekávejte, že řešení tohoto problému nejspíš nebude úplně hladké. Stejně tak nikdo není povinen Vám odpovědět na email, nejjistější je změnu řešit osobně.

Ostatní doktoři

Jako trans lidé se často můžeme setkat s nepochopením u svých praktických lékařů a specialistů. Ne všichni jsou o trans problematice dostatečně vzdělaní, a je šance, že budou vaše problémy svádět na vedlejší účinky hormonů a nepřipustí v úvahu nic jiného. Proto zde máme seznam lékařů, se kterými máme dobré osobní či věrohodné zkušenosti.

Dobré zkušenosti:

Úřední pohlaví

Úřední pohlaví je to, co máme všichni v občanském průkazu a na dalších dokladech. Na spoustě míst, kam přijdete, ho vedou. I pokud bychom tento záznam odebrali, pořád je možné úřední pohlaví určit z rodného čísla. Bohužel velmi často se stává, že vás ostatní budou oslovovat a brát jako vaše úřední pohlaví, i když jste jiného genderu a vůbec nevypadáte, jak by ostatní podle tohoto údaje čekali. Může se to také týkat vašeho jména. Trans ženám se například může stát, že ať zní jejich jméno jakkoliv žensky, budou osloveny pane. Trans muži si naštěstí už mohou zvolit příjmení bez -ová, naopak trans ženy si -ová přidat nemůžou, dokud nedojde k oficiální změně úředního pohlaví.

Úřední pohlaví je v ČR možné změnit pouze podstoupením nucené sterilizace či plné SRS. V tomto jsme jedna z posledních zemí v Evropě. Pokud jste před tím uzavřeli manželství, musíte se rozvést. Pokud by v ČR byly umožněny stejnopohlavní sňatky, nebylo to jistě nutné. Za rovné manželství v ČR bojuje především organizace Jsme Fér, kde se můžete podívat i na další rozdíly mezi manželstvím a registrovaným partnerstvím.

Pohlavní komise

S touto částí ještě detailní zkušenosti nemáme, obecné tipy však pořád platí:

Podmínkou pro úřední změnu pohlaví je u nás sterilizace, ale než se k ní dostanete, čeká vás návštěva pohlavní komise. Skládá se z několika odborníků: praktický lékař, sexuolog, psychiatr, klinický psycholog, endokrinolog, gynekolog, právník. Schůze probíhají v Praze skoro každý měsíc, před návštěvou budete potřebovat čerstvé papíry od sexuologa i psychologa. Jejich oba posudky zašlete spolu se žádostí na Ministerstvo zdravotnictví - zde jsou informace. Potom vám přijde pozvánka ve které dostanete další informace.

Na komisi si s sebou musíte vzít potvrzení o výše zmíněném psychologickém vyšetření, které nesmí být starší tří měsíců (takže ho budete muset absolvovat minimálně dvakrát). Je důležité před komisi přijít upravení a ve správně genderovém oblečení. Pozvou si vás dovnitř, kde sedí celkem asi 9 lidí - odborníků a státních zaměstnanců. Podepíšete zde papír, seznámí vás s jejich podmínkami a budou vás chvíli vyslýchat stereotypními otázkami jako "Jak jste zjistili, že jste trans?". Připravte si zde podobné věci jako u psychologického vyšetření. Pokud uspějete a uznají že jste trans, potvrzení od této komise platí jako poukázka k chirurgickým zákrokům, platná je po dobu dvou let. Pokud do této doby zákrok nestihnete, propadá a musíte před komisi znova.

Další návody

Zde máme seznam dalších návodů a tipů pro trans lidi, které nutně nespadají pod sekci Survival Guide: