Injekční hormony a jejich aplikace

Injekční forma má oproti orální výhodu v její biodostupnosti (kolik léku se dostane do systémového oběhu). Orální léky jsou oslabeny metabolismem prvního průchodu – prochází vaším trávicím traktem a játry, až poté začne ve vašem těle účinkovat, jejich biodostupnost může být i v jednotkách procent. Injekční formy dosahují až 100%. To nese několik výhod: látky vstřebáte více, vytváříte menší zátěž na játra a můžete si dovolit větší dávku. Pokud používáte Androcur (náročný na játra), máte problémy s játry nebo nedosahujete vaši ideální hladiny hormonů, injekce mohou být lepší volba.

V případě trans žen jsou na trhu dostupné 2 léky, Neofollin (estradiol valerát) a Agofollin (estradiol benzoát, výpadek od roku 2020). Benzoát začíná s velmi vysokou hladinou estrogenu, která pak ostře padá, následkem může být velmi proměnlivá nálada. Valerát si hladinu drží po delší dobu, nevytváří příliš vysoký skok. Trans muži mohou používat Sustanon či Nebido, rozdíl v účinku neznáme, nicméně Nebido je jediný z těchto léků, který je balen do injekční lahvičky, která je jednodušší na použití.

Všechny z uvedených léků se aplikují intramuskulárně (do svalu). Existují subkutánní varianty (do tuku), bohužel, v ČR nejsou zatím dostupné.

Injekce vám mohou aplikovat u obvodního lékaře, popř. na sexuologii. Pokud vám tato varianta vyhovuje, nemusíte v podstatě nic řešit. Pokud si chcete aplikovat injekce sami, je potřeba zajistit několik věcí a naučit se správnou aplikaci. Zpravidla vám aplikaci ukážou v ordinaci, nicméně většinou nedostanete přesné instrukce k celému postupu.

V první řadě je potřeba pořídit materiál, který nám umožní bezpečnou aplikaci. Nezapomeňte na nic z následujícího seznamu:

Následující část může být pro některé nepříjemná, proto vás prosíme, abyste si dávali pozor, pokud se jehel či injekcí bojíte, obzvlášť, pokud omdlíváte.

V prvé řadě si zajistěte bezpečné místo, kde injekci aplikujete. Je důležité být v maximálním klidu, poproste ostatní v domácnosti, ať vás nějakou dobu neruší. Pokud jste dříve omdleli z jakéhokoliv důvodu nebo se vám dělá při injekcích špatně, neznamená to, že je nemůžete používat, časem se tyto stavy mohou zlepšovat (jinak injekce nedoporučujeme). V takovém případě silně doporučujeme mít po ruce někoho, kdo vás pohlídá, pokud vám špatně nebývá, stále to nemusí být na škodu. Informujte tuto osobu o tom, co s vámi při případné ztrátě vědomí dělat – doporučujeme si prostudovat první pomoc při ztrátě vědomí. Informujte danou osobu o tom, co cítíte, pokud se cítíte špatně, motá se vám hlava či máte před očima mžitky, omdlíváte. Osobu, která vám pomáhá, mějte vždy na opačné straně, než kde aplikujete injekci. Pokud tato osoba ví, že omdlíváte, neměla by vás nechat volně spadnout, ale pohlídat, abyste si v klidu lehli, je potřeba dát pozor, abyste nepadali směrem na injekci. Ideální je injekci vytáhnout, při křečích se může tkáň více poranit.

Po zvážení bezpečnosti následuje aspirace léku. Mějte již připravené vše, co je popsáno výše. Aspirace léku se bude lišit podle toho, jaký máte lék.

Jakmile máte přípravek v stříkačce, je nutné odstranit všechen vzduch. Pokud používáte aspirační jehlu, sundejte ji a vyměňte za tu, kterou budete lék aplikovat. Aspirační jehla je příliš široká a uniklo by vám více léku. Vzduch odstraníte tak, že stříkačku držíte jehlou nahoru a poklepáváte na ni. Jakmile se vzduch dostane nahoru, vytlačte jej, tento proces opakujte, dokud veškeré bublinky nezmizí. Při intramuskulární injekci není injekce vzduchu příliš problematická, nicméně je dobré se ji vyvarovat. Tímto je injekce připravená na aplikaci. Pokud si ji chcete odložit, nasaďte zpět krytku.

Volba místa pro injekci je pro většinu z nás o preferenci, na sexuologii vám pravděpodobně poradí, kde máte provádět aplikaci sami. Při subkutánní aplikaci jde většinou o břišní tuk pod úhlem 45°. Pro intramuskulární injekce používáme úhel 90° a je možné použít několik svalů, zpravidla se nedoporučuje rameno ani dorsoglutealní oblast (zadní část hýždí), ačkoliv jsou zde injekce běžné – místo je méně přístupné a méně bezpečné. Pro vlastní injekci je vhodná ventrogluteální oblast (boční část hýždí) a stehno (konkrétně sval vastus lateralis, který dále popisujeme). Na internetu je spousta ukázek, jak najít toto místo. Jednoduchá pomůcka: nad koleno z vnější strany nohy přiložit dlaň, pod rozkrokem z vnější strany přiložit druhou dlaň. Tyto dlaně by měly udělat malé pomyslné okýnko, kde je místo pro vaši injekci. Injekce se neprovádí na horní straně nohy, ale částečně z boku.

Jakmile své místo objevíte, pečlivě tuto oblast dezinfikujte, opět dezinfekci nechte vyprchat, poté ji můžete otřít, aby při injekci neštípala. Posledním krokem je samotná injekce.

Pravděpodobně bojujete se spoustou stresu a strachu. 0.7 × 4 cm jehla může vypadat hrozivě, nicméně, je lepší nad tím nepřemýšlet, nic vás v podstatě bolet nebude. Jakmile budete mít odvahu, nachystejte si injekci k vybranému místu, zkontrolujte úhel 90°, ujistěte se, že noha je plně uvolněná a svižným pohybem jehlu vpíchněte. Není třeba příliš síly, jehla je mimořádně ostrá a zavádí se opravdu snadně. Pokud zavádíte jehlu pomaleji, paradoxně může být více nepříjemná, ale nejedná se o příliš velký rozdíl, v tomto případě se nelekněte – jakmile narazíte na tukovou vrstvu, jehla projede velmi rychle, na svalu se zase zpomalí.

Jakmile bude jehla kompletně zavedena, to nejhorší máte za sebou. Nyní je vhodné provést aspiraci ve svalu. Jednou rukou injekci přidržujte a druhou stříkačku natáhněte. Aspirace může být obtížná, nicméně, pokud se ve stříkačce objeví bublinky, jehla je na správném místě, naopak, pokud se ve stříkačce objeví krev (znamená to, že injekce je v cévě, kde lék zavádět nesmíme), je nutné celý proces opakovat znovu s novou jehlou. Vzhledem k povaze míst, které jsou určené k injekcím, se vám tento problém nejspíš nestane.

Po úspěšné aspiraci zbývá lék pouze aplikovat. Pomalu lék vytlačte do svalu, pokud stále vidíte bublinky z aspirace v svalu, není třeba je řešit. Jakmile bude celý lék aplikován, jehlu vytáhněte, místo ještě jednou dezinfikujte a přelepte náplastí.

Vzácně se může stát, že při špatném výběru místa napíchnete nerv. Jedná se o nepříjemnou situaci, která může být bolestivá, ideální je injekci přerušit, vyměnit jehlu a zkusit trochu jiné místo. Pokud se situace často opakuje, nevolte toto místo.

Po injekci nechte místo odpočinout, nadměrnou námahou tohoto místa by mohl vzniknout hematom. Z dlouhodobého hlediska je doporučeno střídat místa injekce, aby se vpich plně zahojil.